...

PREMIUM - BAZA WIEDZY / FAQ

Zastosowania specjalistyczne

Instrukcja dla modeli 1,5 – 7,5kW

Zmień parametr „Metoda uruchamiania” z „0” na „1”. Parametr ten jest dostępny w menu „Parametry pracy”

Instrukcja dla modeli 11,0 – 22,0 kW

Zmień parametr „Typ start/stop” z „0” na „1”. Parametr ten jest dostępny w menu „Parametry pracy”

Sterownik będzie aktywny do pracy podczas zwarcia styków, a nieaktywny podczas rozwarcia.

Tak, Inteligentne Strowniki IMF można ze sobą łączyć budując zestawy wielopompowe.

Tak. Należy jednak pamiętać, że muszą to być silniki zasilane prądem 3x230V, nie 3x400V. 

Do tego celu przygotowaliśmy modele specjalne sterowników:

• 1.3.11 – do pomp 3 – fazowych do mocy 1,1kW
• 1.3.15 – do pomp 3 – fazowych do mocy 1,5kW

Tak, funkcjonalność ta jest dostępna w modelach serii Premium oraz PROFI.

Minimalna częstotliwość dla pomp głębinowych to 32Hz. Dla pozostałych pomp minimalna częstotliwość może wynosić 24Hz, jednak ostateczne ustawienie zależeć powinno od przewidywanego charakteru pracy pompy. 

W przypadku długotrwałych poborów wody o małym wydatku należy podnieść minimalną częstotliwość na 28Hz (dotyczy zewnętrznych pomp pionowych i poziomych).

Tak, w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość ustawienia Sterownika IMF na nieregulowane ciśnienie pracy.

 

Prosimy jednak nie podejmować samodzielnych prób gdyż może to doprowadzić do utraty gwarancji. 

Nie należy stosować wyłączania oraz włączania zasilania jako sterowanie sterownikiem. Grozi to uszkodzeniem sterownika. W układach nawadniania zalecamy pozostawianie urządzenia w stanie włączonym, gdyż nad jego prawidłową pracą czuwa przetwornik ciśnienia. 

Jeśli spadnie ciśnienie w sieci np. z powodu otwarcia sekcji podlewającej sterownik automatycznie załączy pompę do pracy.

Nieprawidłowe działanie sterownika

Omawiane działanie może być spowodowane 2 czynnikami:

 1. Uszkodzony zawór zwrotny – w tym przypadku należy oczywiście wymienić zawór zwrotny

 2. Brak zainstalowanego, uszkodzony, lub źle napompowany zbiornik przeponowy. Instrukcję prawidłowego napompowania zbiornika znajdziesz poniżej.

Wszystkie urządzenia pracujące w trybie przemiany częstotliwości (w tym Inteligentny Sterownik IMF) generują prądy upływu. Prądy te najczęściej przewyższają wartość zabezpieczenia wynikającą z zastosowanych wyłączników różnicowoprądowych i wzbudzają je do zadziałania. 

Generowanie tych prądów nie jest w żadnym stopniu zagrażające dla użytkownika i pominięcie w zasilaniu wyłącznika różnicowoprądowego jest poprawnym rozwiązaniem. 

 

Alternatywnym rozwiązaniem jest instalacja wyłącznika różnicowoprądowego typu U. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.

 

Zastosowania sterownika

Tak. W odróżnieniu od wyłącznika ciśnieniowego Inteligentny Sterownik IMF utrzymuje idealnie takie ciśnienie jakie ustawisz.

 

Przy standardowym układzie z wyłącznikiem ciśnieniowym pompa za każdym razem uruchamiana jest na 100% możliwości.

 

W przypadku zastosowania Sterownika IMF silnik pompy uruchamia się delikatnie a jego prędkość obrotowa dostosowana jest do aktualnego zapotrzebowania na wodę. 

Tak.

 

W odróżnieniu od falownika Sterownik IMF zawiera w sobie wszystkie zabezpieczenia pompy. Wystarczy podłączyć pompę do sterownika oraz sterownik do prądu. Bez montowania dodatkowych pływaków, wyłączników różnicowoprądowych czy szaf elektrycznych. 

 

1. Podłączasz pompę

2. Podłączasz zasilanie

3. Wieszasz sterownik na ścianie

 

Tak, to aż tak proste!

Tak.

 

Sterownik IMF sprawdzi się idealnie przy nawadnianiu ogrodów. Dzięki prostej regulacji ciśnienia wody idealny zasięg tryskaczy ogrodowych ustawisz w mniej niż 30 sekund.

 

Bez regulacji na zaworach, montażu skomplikowanych układów sterujących z falownikiem czy zwiększania ilości sekcji. 

Masz problem z niskim ciśnieniem z sieci wodociągowej? Podłącz Inteligentny Sterownik IMF do pompy powierzchniowej zainstalowanej na przyłączu wody do budynku.

 

Teraz wystarczy wybrać jakie ciśnienie ma utrzymywać pompa w Twoim domu. 

 

Jeśli chcesz możemy zbudować taki zestaw dla Ciebie. 605 96 97 96

Tak, Inteligentne Sterowniki IMF można ze sobą łączyć budując zestawy wielopompowe. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat zestawów wielopompowych lub konfiguracji – zadzwoń pod numer 609969496

 

dobór odpowiedniego modelu sterownika imf

Doboru urządzenia dokonujemy na podstawie mocy silnika pompy, sposobu jej zasilania (1 lub 3 fazy) oraz jej prądu znamionowego.

 

Modele składają się z 3 oznaczeń x.y.zz
x – ilość faz zasilających sterownik
y – ilość faz zasilających silnik
zz – maksymalna moc silnika (oznaczenie przedzielić przecinkiem i odczytać w kW)

 

Prawidłowa procedura doboru:

 

  • Odczytaj informacje na temat mocy pompy.
  • Odczytaj z tabliczki znamionowej pompy informacje o prądzie znamionowym i porównaj ją z obsługiwanym prądem znamionowym Sterownika IMF. Prąd znamionowy odczytany z tabliczki znamionowej pompy musi być o niższej wartości niż obsługiwany przez wybrany model sterownika. Informacje o prądzie znamionowym Sterownika znajdziesz w tabeli na stronie głównej lub na stronie modelu sterownika w sklepie.
 

Przykłady:

Prąd znamionowy Inteligentnego Sterownika IMF 1.1.11 to 7A

Dla pompy 1 – fazowej o mocy 1,1kW i 6,5A dobierzemy Sterownik IMF 1.1.11

Dla pompy 1- fazowej o mocy 1,1kW i 7,4A dobierzemy Sterownik IMF 1.1.15

 

 

W przypadku wątpliwości w doborze Inteligentnego Sterownika IMF służymy pomocą – 605 96 97 96

Tak, Inteligentny Sterownik IMF współpracuje ze zdecydowaną większością pomp oraz znacznie wydłuża ich żywotność.

 

Wyjątkiem są pompy z wbudowanymi układami elektronicznymi. Znanymi nam przykładami takich pomp jest seria SQ Grundfos i pompy wyposażone w DRP (zewnętrzny układ zabezpieczenia zamocowany na przewodzie.

Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać odpowiednią pompę do Twojego zapotrzebowania. 

 

Jeśli nie masz jeszcze studni powiemy Ci na co zwrócić uwagę aby studnia służyła bezproblemowo latami. 

Sterownik wykryje zbyt duże zapotrzebowanie na prąd przez silnik pompy i wyświetli komunikat „OC”. Nie istnieje ryzyko uszkodzenia sterownika.

Pompa może pracować długi czas w niskim zakresie ciśnienia i nie ma to wpływu na jej żywotność.  Najniższe nastawione utrzymywane przez sterownik ciśnienie musi wynosić 0,6 bar.

Montaż sterownika

Pamiętaj, aby zbiornik napełnić powietrzem przed włączeniem ukłądu do pracy (póki nie będzie w nim wody). Ciśnienie powietrza powinno odpowiadać od 80% do 90% zakładanego do ustawienia ciśnienia wody. Przykład: w budyknu ma panować ciśnienie wody 4 bary. W takiej sytucaji ustaw ciśnienie powietrza w zbiorniki na 4*0,85=3,4bara

Od momentu “odkręcenia kranu” do momentu reakcji Sterownika IMF mija od 1 do 2 sekund. Dzięki obecności wody w zbiorniku nie jest to odczuwalne jako chwilowa przerwa w dostawie wody i eliminuje dyskomfort jej użytkowania.
 
W przypadku braku zbiornika byłby odczuwalny chwilowy brak wody w kranie. Podsumowując – zbiornik stabilizuje pracę układu i zawsze zalecamy jego montaż.

Przewód sygnałowy ma standardowo 1,5m długości. Jeśli potrzebujesz dłuższego przewodu napisz do nas – możemy go wydłużyć nawet do 35m.

Pamiętaj! Inteligentny Sterownik IMF podłączasz bezpośrednio do pompy i zawiera on już zabezpieczenia przed:

  • zwarciem,
  • suchobiegiem,
  • przeciążeniem,
  • blokadą wirnika,
  • spadkiem napięcia,
  • zanikiem fazy,
  • przepięciem

Nie podłączaj dodatkowo wyłącznika różnicowoprądowego!

W przypadku montażu Inteligentnego Sterownika IMF w studni konieczne jest zapewnienie dobrej wentylacji w celu maksymalnego obniżenia wilgotności w studni. Zalecamy aby miejsce montażu sterownika było suche i pozbawione wilgoci.

Przewód może mieć maksymalnie 80m długości. W przypadku konieczności zastosowania dłuższego przewodu zalecamy wybranie wyższego modelu Sterownika IMF. 

 

Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego modelu Sterownika IMF – zadzwoń do nas 605 96 97 96.

W przypadku stosowania Inteligentnego Sterownika IMF mają zastosowanie te same zasady doboru przekroju przewodu co w przypadku doboru dla falownika. Należy dobrać przewód o 1 typoszereg wyższy niż przy bezpośrednim podłączeniu pompy do gniazda.

 

Jeśli masz wątpliwości czy Twój przewód jest odpowiedni skontaktuj się z dostawcą pompy lub zadzwoń do nas. 

Jeśli do napowietrzania wody korzystasz ze zwężki venturiego umieść przetwornik ciśnienia między zbiornikiem hydroforowym a odżelaziaczem. 


W każdym innym przypadku umieść przetwornik w takim miejscu aby wyczuł ruch wody i zmianę ciśnienia w trakcie włączania odżelaziacza do regeneracji. 

W przypadku wpinania przetwornika ciśnienia w istniejącą instalację PE zalecamy zastosowanie opaski siodłowej.

Więcej informacji w filmie:

Nie podejmować podłączania, ponieważ każda pompa powinna być zaopatrzona w 3 wychodzące przewody. Zlecić kontynuację prac tylko uprawnionemu specjaliście elektrykowi.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.