Baza wiedzy i najczęściej zadawane pytania

Zastosowania sterownika

Tak. W odróżnieniu od wyłącznika ciśnieniowego Inteligentny Sterownik IMF utrzymuje idealnie takie ciśnienie jakie ustawisz.

 

Przy standardowym układzie z wyłącznikiem ciśnieniowym pompa za każdym razem uruchamiana jest na 100% możliwości.

 

W przypadku zastosowania Sterownika IMF silnik pompy uruchamia się delikatnie a jego prędkość obrotowa dostosowana jest do aktualnego zapotrzebowania na wodę. 

Tak.

 

W odróżnieniu od falownika Sterownik IMF zawiera w sobie wszystkie zabezpieczenia pompy. Wystarczy podłączyć pompę do sterownika oraz sterownik do prądu. Bez montowania dodatkowych pływaków, wyłączników różnicowoprądowych czy szaf elektrycznych. 

 

1. Podłączasz pompę

2. Podłączasz zasilanie

3. Wieszasz sterownik na ścianie

 

Tak, to aż tak proste!

Tak.

 

Sterownik IMF sprawdzi się idealnie przy nawadnianiu ogrodów. Dzięki prostej regulacji ciśnienia wody idealny zasięg tryskaczy ogrodowych ustawisz w mniej niż 30 sekund.

 

Bez regulacji na zaworach, montażu skomplikowanych układów sterujących z falownikiem czy zwiększania ilości sekcji. 

Masz problem z niskim ciśnieniem z sieci wodociągowej? Podłącz Inteligentny Sterownik IMF do pompy powierzchniowej zainstalowanej na przyłączu wody do budynku.

 

Teraz wystarczy wybrać jakie ciśnienie ma utrzymywać pompa w Twoim domu. 

 

Jeśli chcesz możemy zbudować taki zestaw dla Ciebie. 605 96 97 96

Tak, Inteligentne Strowniki IMF można ze sobą łączyć budując zestawy wielopompowe. W celu ich zaprogramowania wystarczy ustawić 3 parametry. Więcej na temat budowy zestawów wielopompowych tutaj. I tutaj:
Jakość wykonania

Inteligentny Sterownik objęty jest 24 – miesięczną gwarancją. Niemniej jednak Sterownik testowany był przez nas w ekstremalnych warunkach odpowiadających ok. 6 latom użytkowania.

Przy standardowym użytkowaniu 2 godziny dziennie, cenie za prąd 0,60 zł/kWh oraz pompie 1,2kW zwrot wynosi od 3 do 4 lat w postaci kosztów zaoszczędzonej energii elektrycznej.

Roczny koszt zaoszczędzonej w ten sposób energii to od 250 do 300zł rocznie.

Oprócz oszczędności w postaci energii elektrycznej musimy pamiętać o znacznie mniejszym zużyciu pompy. Delikatny start i wyhamowanie przekłada się na wydłużenie jej trwałości a przez to żywotności. 

Dodatkowo wybór Inteligentnego Sterownika IMF eliminuje konieczność zakupu dużego zbiornika hydroforowego, przez co realny koszt zakupu w porównaniu ze standardowym rozwiązaniem opartym o wyłącznik ciśnieniowy (PLC) jest znacznie niższy.

Im intensywniejsza eksploatacja pompy ze sterownikiem (np. do podlewania dużych areałów) tym krótszy czas zwrotu inwestycji. Dla przykładu sterownik pracujący 6 godzin dziennie z silnikiem pompy o mocy 4kW zwróci się już po około pół roku.

 

Dlaczego więc nie dajemy gwarancji na 6 lat?

 

Żywotność sterownika jest zależna w głównej mierze od miejsca zainstalowania. Jeśli Inteligentny Sterownik IMF zostanie zainstalowany w suchym pomieszczeniu np. w domu będzie on pracował prawidłowo przez długie lata. Jeśli w pozbawionej wentylacji studni – jego żywotność ulegnie skróceniu. Nigdy nie wiemy w jakich warunkach pracował sterownik, dlatego okres gwarancji wynosi 24 miesiące. 

dobór odpowiedniego modelu sterownika imf

Doboru urządzenia dokonujemy na podstawie mocy silnika pompy, sposobu jej zasilania (1 lub 3 fazy) oraz jej prądu znamionowego.

 

Modele składają się z 3 oznaczeń x.y.zz
x – ilość faz zasilających sterownik
y – ilość faz zasilających silnik
zz – maksymalna moc silnika (oznaczenie przedzielić przecinkiem i odczytać w kW)

 

Prawidłowa procedura doboru:

 

  • Odczytaj informacje na temat mocy pompy.
  • Odczytaj z tabliczki znamionowej pompy informacje o prądzie znamionowym i porównaj ją z obsługiwanym prądem znamionowym Sterownika IMF. Prąd znamionowy odczytany z tabliczki znamionowej pompy musi być o niższej wartości niż obsługiwany przez wybrany model sterownika. Informacje o prądzie znamionowym Sterownika znajdziesz w tabeli na stronie głównej lub na stronie modelu sterownika w sklepie.
 

Przykłady:

Prąd znamionowy Inteligentnego Sterownika IMF 1.1.11 to 7A

Dla pompy 1 – fazowej o mocy 1,1kW i 6,5A dobierzemy Sterownik IMF 1.1.11

Dla pompy 1- fazowej o mocy 1,1kW i 7,4A dobierzemy Sterownik IMF 1.1.15

 

 

W przypadku wątpliwości w doborze Inteligentnego Sterownika IMF służymy pomocą – 605 96 97 96

Tak, Inteligentny Sterownik IMF współpracuje ze zdecydowaną większością pomp oraz znacznie wydłuża ich żywotność.

 

Wyjątkiem są pompy z wbudowanymi układami elektronicznymi. Znanymi nam przykładami takich pomp jest seria SQ Grundfos i pompy wyposażone w DRP (zewnętrzny układ zabezpieczenia zamocowany na przewodzie.

Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać odpowiednią pompę do Twojego zapotrzebowania. 

 

Jeśli nie masz jeszcze studni powiemy Ci na co zwrócić uwagę aby studnia służyła bezproblemowo latami. 

Sterownik wykryje zbyt duże zapotrzebowanie na prąd przez silnik pompy i wyświetli komunikat “OC”. Nie istnieje ryzyko uszkodzenia sterownika.

Pompa może pracować długi czas w niskim zakresie ciśnienia i nie ma to wpływu na jej żywotność.  Najniższe nastawione utrzymywane przez sterownik ciśnienie musi wynosić 0,6 bar.

Montaż sterownika

Wszystkie informacje na temat montażu Inteligentnego Sterownika IMF znajdują się w “Pełnej instrukcji montażu krok po kroku”. Kliknij tutaj

Od momentu “odkręcenia kranu” do momentu reakcji Sterownika IMF mija od 1 do 2 sekund. Dzięki obecności wody w zbiorniku nie jest to odczuwalne jako chwilowa przerwa w dostawie wody i eliminuje dyskomfort jej użytkowania.
 
W przypadku braku zbiornika byłby odczuwalny chwilowy brak wody w kranie. Podsumowując – zbiornik stabilizuje pracę układu i zawsze zalecamy jego montaż.

Przewód sygnałowy ma standardowo 1,5m długości. Jeśli potrzebujesz dłuższego przewodu napisz do nas – możemy go wydłużyć nawet do 35m.

Pamiętaj! Inteligentny Sterownik IMF podłączasz bezpośrednio do pompy i zawiera on już zabezpieczenia przed:

  • zwarciem,
  • suchobiegiem,
  • przeciążeniem,
  • blokadą wirnika,
  • spadkiem napięcia,
  • zanikiem fazy,
  • przepięciem

Nie podłączaj dodatkowo wyłącznika różnicowoprądowego!

W przypadku montażu Inteligentnego Sterownika IMF w studni konieczne jest zapewnienie dobrej wentylacji w celu maksymalnego obniżenia wilgotności w studni. Zalecamy aby miejsce montażu sterownika było suche i pozbawione wilgoci.

Przewód może mieć maksymalnie 80m długości. W przypadku konieczności zastosowania dłuższego przewodu zalecamy wybranie wyższego modelu Sterownika IMF. 

 

Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego modelu Sterownika IMF – zadzwoń do nas 605 96 97 96.

W przypadku stosowania Inteligentnego Sterownika IMF mają zastosowanie te same zasady doboru przekroju przewodu co w przypadku doboru dla falownika. Należy dobrać przewód o 1 typoszereg wyższy niż przy bezpośrednim podłączeniu pompy do gniazda.

 

Jeśli masz wątpliwości czy Twój przewód jest odpowiedni skontaktuj się z dostawcą pompy lub zadzwoń do nas. 

Jeśli do napowietrzania wody korzystasz ze zwężki venturiego umieść przetwornik ciśnienia między zbiornikiem hydroforowym a odżelaziaczem. 


W każdym innym przypadku umieść przetwornik w takim miejscu aby wyczuł ruch wody i zmianę ciśnienia w trakcie włączania odżelaziacza do regeneracji. 

W przypadku wpinania przetwornika ciśnienia w istniejącą instalację PE zalecamy zastosowanie opaski siodłowej.

Więcej informacji w filmie:

Nie podejmować podłączania, ponieważ każda pompa powinna być zaopatrzona w 3 wychodzące przewody. Zlecić kontynuację prac tylko uprawnionemu specjaliście elektrykowi.

Zastosowania specjalistyczne
Tak, Inteligentne Strowniki IMF można ze sobą łączyć budując zestawy wielopompowe. W celu ich zaprogramowania wystarczy ustawić 3 parametry. Więcej na temat budowy zestawów wielopompowych tutaj. I tutaj:

Tak.

Do tego celu przygotowaliśmy modele specjalne sterowników:

 

• 1.3.11 – do pomp 3 – fazowych do mocy 1,1kW
• 1.3.15 – do pomp 3 – fazowych do mocy 1,5kW

• 1.3.22 – do pomp 3 – fazowych do mocy 2,2kW

Trwają prace nad nowym modelem Sterownika IMF z ekranem dotykowym i pełnym dostępem do zdalnej kontroli. 

Tak, jest taka możliwość. W przypadku chęci wykorzystania tego rozwiązania prosimy o kontakt. tel. 605 96 97 96

Minimalna częstotliwość dla pomp głębinowych to 32Hz. Dla pozostałych pomp minimalna częstotliwość może wynosić 24Hz, jednak ostateczne ustawienie zależeć powinno od przewidywanego charakteru pracy pompy. 

 

W przypadku długotrwałych poborów wody o małym wydatku należy podnieść minimalną częstotliwość na 28Hz (dotyczy zewnętrznych pomp pionowych i poziomych). 

 

Instrukcja zmiany minimalnej częstotliwości pracy pompy znajduje się w załączniku dołączonym do Sterownika IMF. 

Tak. Sterowniki IMF współpracują z generatorami prądowymi nawet przy ich dużych, chwilowych obciążeniach. Zakres napięcia zasilania do pracy sterowników jednofazowych: 160 – 240V. Zakres napięcia do pracy sterowników trójfazowych: 300 – 415V.

Zgodnie z Załącznkiem 1 (dołączony do urządzenia) należy wejść w ustawienia urządzenia, wybrać parametr P011 i ustawić pożądaną histerezę. Istnieje możliwość modyfikacji w zakresie 0,1 – 2 bary. Domyślne ustawienie: 0,3 bara.

 

 

Nie należy modyfikować pozostałych parametrów roboczych!

Może doprowadzić do niestabilnej pracy Sterownika oraz utraty gwarancji. 

Tak, w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość ustawienia Sterownika IMF na nieregulowane ciśnienie pracy.

 

Prosimy jednak nie podejmować samodzielnych prób gdyż może to doprowadzić do utraty gwarancji. 

Urządzenia tego typu “nie lubią” przerw w zasilaniu. W układach nawadniania zalecamy pozostawianie urządzenia w stanie włączonym, gdyż nad jego prawidłową pracą czuwa przetwornik ciśnienia. 

 

Jeśli spadnie ciśnienie w sieci np. z powodu otwarcia sekcji podlewającej sterownik automatycznie załączy pompę do pracy.

Nieprawidłowe działanie sterownika

Najprawdopodobniej doszło do “migotania” energii elektrycznej. Wyłącz zasilanie. Odczekaj około minuty i włącz ponownie. Sterownik powinien załączyć się do pracy w trybie automatycznym. 

Wszystkie urządzenia pracujące w trybie przemiany częstotliwości (w tym Inteligentny Sterownik IMF) mają wbudowane filtry które z racji swojej funkcji generują prądy upływu. Prądy te najczęściej przewyższają wartość zabezpieczenia wynikającą z zastosowanych wyłączników różnicowoprądowych i wzbudzają je do zadziałania. 

 

Generowanie tych prądów nie jest w żadnym stopniu zagrażające dla użytkownika i pominięcie w zasilaniu wyłącznika różnicowoprądowego jest poprawnym rozwiązaniem. 

Może pytanie brzmi dziwnie ale takie zostało nam postawione w trakcie uruchamiania i podłączania sterownika. 

 

Osoba podłączająca sterownik zainstalowała przetwornik w rurze z wodociągu i oczekiwała uruchomienia pompy pracującej na innej instalacji. 

 

W takim przypadku sprawdź czy tak przetwornik jak i pompa obsługują tę instalację.

Najczęściej wynika to z niewłaściwego doboru sterownika lub mikrozwarć w kablu zasilającym pompę. Niestety ale nie zawsze prąd znamionowy wskazany na tabliczce pompy jest tożsamy z rzeczywistym prądem znamionowym pobieranym przez silnik pompy. 

 

W każdym przypadku dodatkowo zalecamy wykonanie pomiaru impedancji izolacji. 

Ustawiona fabrycznie maksymalna temperatura strefy wewnętrznej sterownika wynosi 85C, co oznacza, że jeśli którykolwiek z elementów osiągnie tą temperaturę może nastąpić krótkotrwałe wyłączenie objawiające się wyświetleniem komunikatu “oH”.

 

Najczęściej po krótkim czasie i spadku temperatury urządzenie wraca do pracy.

 

Wynika to z krótkotrwałej pracy sterownika w strefie maksymalnego poboru prądu z uwzględnieniem rezerwy. Najprawdopodobniej należy pomyśleć o wymianie Sterownika na model o wyższych parametrach prądowych. 

Główną przyczyną powstawania tego komunikatu jest przedłużona praca pompy na obrotach przeciwnych niż prawidłowe. 

W celu zmiany kierunku obrotów pompy wykorzystaj parametr P021 (zmień na przeciwny).

Dotyczy pomp trójfazowych. 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie lub potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń: 605 96 97 96 lub napisz irek@inteligentnysterownik.pl