...

jakie sterowanie pompy wybrać?

aby mieć święty spokój

Niniejszy wpis przeznaczony jest dla osób które chcą dowiedzieć się jakie są przyczyny awarii zestawów sterujących pompami wodnymi oraz jak skutecznie się ich pozbyć zapewniając jednocześnie wyższą kulturę pracy układu.

 

Z czego składa się standardowy zestaw sterujący pompą?

 

°1 Jednostka sterująca – zazwyczaj wyłącznik ciśnieniowy (elektroniczny lub sprężynowy).
°2 Zbiornik – w większości membranowy lub hydroforowy.

 

Potencjane problemy ze zbiornikiem:

 

  • pęknięta przepona zbiornika – pociąga za sobą potrzebę wymiany przepony lub całego zbiornika. O ile sam koszt przepony wysoki nie jest to proces wymiany przepony do miłych sposobów spędzania popołudnia nie należy.
  • zmieszanie wody z powietrzem
  • ucieczka powietrza przez nieszczelny wentyl

 

Najpopularniejsze jednostki sterujujące

 

W większości przypadków wyłączniki sprężynowe są niezawodnymi konstrukcjami i dobrze spełniają swoją funkcję. Wyłączniki elektroniczne (wyłączając „automaty hydroforowe) również nie sprawiają zazwyczaj problemów oraz często posiadają podstawowe zabezpieczenia pompy. Problemy pojawiają się zazwyczaj po stronie zbiornika przeponowego lub hydroforowego oraz wyglądają następująco:

Wydawałoby się w takim razie, że wystarczy zainwestować w wysokiej jakości zbiornik oraz można by było uznać że problem jest rozwiązany. Niestety, wysokiej klasy zbiornik 60 – 100l  (z 5 – letnią gwarancją) to wydatek rzędu nawet 1500zł (i więcej). Na dodatek, mimo jego zakupu pompa nadal może przekroczyć maksymalną ilość załączeń na godzinę (np. podczas podlewania) co będzie miało kluczowy wpływ na jej żywotność.

W związku z tym, w rzeczywistości schemat ten wyglądałby następująco:

Montaż pompy głębinowej

Mimo zainstalowania wysokiej jakości zbiornika nadal musimy go uzbroić oraz zainstalować. Na dodatek układ taki zabiera dużo miejsca. Ciężko mówić tutaj o możliwości powieszenia takiego układu na ścianie. Oprócz tego, jeśli chcemy aby pompa była w pełni zabezpieczona musimy zainwestować w dodatkowe komponenty tj. sondy poziomu wody w studni, kontroler pracy sond, wyłącznik silnikowy, czujnik zaniku fazy (przy pompach 3 – fazowych) itd. Jeśli zależy nam na stałym cisnieniu należy również zainwestować w reduktor ciśnienia. Niestety, jak nazwał to jeden z użytkowników takiego rozwiązania stosowanie reduktora ciśnienia jest jak „jazda Ferrari na dwójce”. Pompa jest sztucznie tłumiona oraz zużywa niepotrzebnie więcej energii niż powinna. Podsumowując, można powiedzieć że omawiany  układ rozwiązuje problemy które sam tworzy.

 

Rozwiązanie

 

Rozwiązaniem wszystkich powyższych problemów są Inteligentne Sterowniki IMF do pomp wodnych (głębinowych). Dzięki wykorzystaniu falownika możemy zastosować mały zbiornik przeponowy (nawet 12l) z 5 – letnią gwarancją. W przypadku zastosowania Inteligentnego Sterownika IMF duży zbiornik nie jest już potrzebny ponieważ ilość wody pompowanej ze studni odpowiada aktualnemu zapotrzebowaniu. Dodatkowo sterownik IMF zabezpiecza przed suchobiegiem, zwarciem, przepięciem, przeciążeniem, blokadą wirnika i utratą fazy, co pozytywnie wpływa na wydłużenie żywotności pompy. Ponadto pompa startuje łagodnie i równie łagodnie hamuje co zdecydowanie wydłuża żywotnośc połączeń mechanicznych pompy wodnej (głębinowej). Cały układ sterujący jest kompaktowy oraz gotowy do powieszenia na ścianie, co jest szczególnie ważne kiedy mamy do czynienia z małym pomieszczeniem technicznym.

Schemat takiego rozwiązania można wtedy przedstawić w następujący sposób:

Jak widać na powyższym schemacie zastosowanie Sterownika IMF dla pomp wodnych (głębinowych) znacząco upraszcza układ sterowania pompy, zabezpiecza ją oraz zapewnia długą, bezawaryjną pracę. Opisywany układ można zrealizować wykorzystując Inteligentny Sterownik IMF oraz mały zbiornik przeponowy 12 – 24l. Alternatywnym rozwiązaniem jest kompletny zestaw sterowania pompą, czyli tzw. Mikrohydrofornia IMF. Zestaw dostępny jest zarówno w wersji złożonej jak i „zrób to sam”.

Tematykę sterowania pompami głębinowymi będziemy poruszać na najbliższym darmowym szkoleniu online. Chcesz dowiedzieć się więcej? 

chcesz dowiedzieć się więcej na temat opisanego rozwiązania?

zapisz się na darmowy webinar 20 kwietnia 2022 o godzinie 18:00!
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.