INTELIGENTNY STEROWNIK EASY

INSTRUKCJA ONLINE

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Błąd oГP wskazuje na uszkodzenie przetwornika ciśnienia.

Błąd LГP wskazuje na odłączenie lub uszkodzenie przetwornika ciśnienia.

Przetwornik ciśnienia możesz kupić tutaj lub tutaj. Sprawdź jak wygląda Twój aktualny przetwornik. Zakres przetwornika odczytasz z obudowy.

Powodów wyświetlania wyżej wymienionych błędów może być kilka. Zaczynając od najpopularniejszych może to być:

 

 1. Nieprawidłowo dobrany sterownik. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że prąd pobierany przez pompę jest wyższy niż prąd obsługiwany przez sterownik. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie pompy bezpośrednio do sieci, zmierzenie prądu znamionowego oraz porównanie z granicznym prądem sterownika. W przypadku gdy pobierany prąd jest wyższy niż obsługiwany przez sterownik – należy zainstalować model wyższy sterownika. Pamiętaj, że prąd wpisany na tabliczce znamionowej pompy często nie odpowiada jej rzeczywistemu poborowi!

Jeśli Twoja pompa pobiera więcej niż 11,5A jedynym sterownikiem który może ją obsłużyć jest model IMF 1.1.22 Premium.

 

 2. Sprawdź czy Inteligentny Sterownik IMF nie jest podłączony do wyłącznika różnicowoprądowego. W przypadku gdy Inteligentny Sterownik IMF jest podłączony do wyłącznika różnicowoprądowego wydziel linię zasilania poza nim. Wyświetlanie błędu „OC” lub „OL” ma związek z generowaniem przez sterownik prądów upływu. W przypadku konieczności stosowania wyłącznika różnicowoprądowego należy stosować jedynie specjalny rodzaj tego wyłącznika – typu U. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.

 

 3. Sprawdź jakość wykonania złączy sterownika od strony pompy oraz jakość wykonania mufy podwodnej. Zalecamy również pomiar impedancji kabla. 

 4. Zbyt niskie napięcie pracy. Sprawdź napięcie na zasilaniu

Najprawdopodobniej doszło do „migotania” energii elektrycznej. Wyłącz zasilanie, odczekaj około 5 minut i włącz ponownie. Sterownik powinien załączyć się do pracy w trybie automatycznym. 

Problem ten wynika najprawdopodobniej z zakłóceń generowanych przez sterownik (częstotliwości harmoniczne) użycia nieekranowanych przewodów zasilających sterownik oraz pompę. W celu rozwiązania problemu wymień kable na ekranowane lub zainstaluj oplot ekranujący.

Szczególną uwagę poświęć przewodom znajdującym się blisko urządzeń działających nieprawidłowo. 

Omawiane działanie jest najprawdopodobniej spowodowane przez uszkodzony zawór zwrotny. W celu zdiagnozowania czy jest on uszkodzony należy zamknąć wszystkie punkty poboru wody oraz sprawdzić czy na sterowniku maleje ciśnienie. Podobny problem będzie występował również w przypadku nieszczelności w instalacji.

W studni brakuje wody oraz zadziałało zabezpieczenie przed suchobiegiem. Jest to prawdopodobnie związane z obniżeniem poziomu wód gruntowych oraz dużym, ciągłym poborem wody. W celu uniknięcia problemu w przyszłości zaleca się obniżenie pompy. 

Należy mieć na uwadze, że ciśnienie w sieci rozchodzi się w każdym kierunku tak samo. Jeśli przetwornik ciśnienia podłączony jest w domu, a ciśnienie spadnie w ogrodzie sterownik również uruchomi pompę oraz będzie sterował ciśnieniem.

 

Należy jednak pamiętać, aby przetwornik ciśnienia był umieszczony zawsze za zaworem zwrotnym. Oznacza to, że trójnik z rozejściem na ogród i dom powinien znajdować się za zaworem zwrotnym.

Wszystkie urządzenia pracujące w trybie przemiany częstotliwości (w tym Inteligentny Sterownik IMF) generują prądy upływu. Prądy te najczęściej przewyższają wartość zabezpieczenia wynikającą z zastosowanych wyłączników różnicowoprądowych i wzbudzają je do zadziałania. 

Generowanie tych prądów nie jest w żadnym stopniu zagrażające dla użytkownika i pominięcie w zasilaniu wyłącznika różnicowoprądowego jest poprawnym rozwiązaniem. 

 

Alternatywnym rozwiązaniem jest instalacja wyłącznika różnicowoprądowego typu U. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.

 

Wszystkie urządzenia pracujące w trybie przemiany częstotliwości (w tym Inteligentny Sterownik IMF) generują prądy upływu. Prądy te najczęściej przewyższają wartość zabezpieczenia wynikającą z zastosowanych wyłączników różnicowoprądowych i wzbudzają je do zadziałania lub powodują nieprawidłowe wyświetlanie komunikatu „OC” lub „OL” na sterowniku. 

Generowanie tych prądów nie jest w żadnym stopniu zagrażające dla użytkownika i pominięcie w zasilaniu wyłącznika różnicowoprądowego jest poprawnym rozwiązaniem. 

Alternatywnym rozwiązaniem jest instalacja wyłącznika różnicowoprądowego typu U. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.

Zastosowania sterownika

Tak. W odróżnieniu od wyłącznika ciśnieniowego Inteligentny Sterownik IMF utrzymuje idealnie takie ciśnienie jakie ustawisz.

 

Przy standardowym układzie z wyłącznikiem ciśnieniowym pompa za każdym razem uruchamiana jest na 100% możliwości.

 

W przypadku zastosowania Sterownika IMF silnik pompy uruchamia się delikatnie a jego prędkość obrotowa dostosowana jest do aktualnego zapotrzebowania na wodę. 

Tak.

 

W odróżnieniu od falownika Sterownik IMF zawiera w sobie wszystkie zabezpieczenia pompy. Wystarczy podłączyć pompę do sterownika oraz sterownik do prądu. Bez montowania dodatkowych pływaków, wyłączników różnicowoprądowych czy szaf elektrycznych. 

 

1. Podłączasz pompę

2. Podłączasz zasilanie

3. Wieszasz sterownik na ścianie

 

Tak, to aż tak proste!

Tak.

 

Sterownik IMF sprawdzi się idealnie przy nawadnianiu ogrodów. Dzięki prostej regulacji ciśnienia wody idealny zasięg tryskaczy ogrodowych ustawisz w mniej niż 30 sekund.

 

Bez regulacji na zaworach, montażu skomplikowanych układów sterujących z falownikiem czy zwiększania ilości sekcji. 

Masz problem z niskim ciśnieniem z sieci wodociągowej? Podłącz Inteligentny Sterownik IMF do pompy powierzchniowej zainstalowanej na przyłączu wody do budynku.

 

Teraz wystarczy wybrać jakie ciśnienie ma utrzymywać pompa w Twoim domu. 

 

Jeśli chcesz możemy zbudować taki zestaw dla Ciebie. 605 96 97 96

Jakość wykonania

Inteligentny Sterownik objęty jest 24 – miesięczną gwarancją. Niemniej jednak Sterownik testowany był przez nas w ekstremalnych warunkach odpowiadających ok. 6 latom użytkowania.

Przy standardowym użytkowaniu 2 godziny dziennie, cenie za prąd 0,60 zł/kWh oraz pompie 1,2kW zwrot wynosi od 3 do 4 lat w postaci kosztów zaoszczędzonej energii elektrycznej.

Roczny koszt zaoszczędzonej w ten sposób energii to od 250 do 300zł rocznie.

Oprócz oszczędności w postaci energii elektrycznej musimy pamiętać o znacznie mniejszym zużyciu pompy. Delikatny start i wyhamowanie przekłada się na wydłużenie jej trwałości a przez to żywotności. 

Dodatkowo wybór Inteligentnego Sterownika IMF eliminuje konieczność zakupu dużego zbiornika hydroforowego, przez co realny koszt zakupu w porównaniu ze standardowym rozwiązaniem opartym o wyłącznik ciśnieniowy (PLC) jest znacznie niższy.

Im intensywniejsza eksploatacja pompy ze sterownikiem (np. do podlewania dużych areałów) tym krótszy czas zwrotu inwestycji. Dla przykładu sterownik pracujący 6 godzin dziennie z silnikiem pompy o mocy 4kW zwróci się już po około pół roku.

 

Dlaczego więc nie dajemy gwarancji na 6 lat?

 

Żywotność sterownika jest zależna w głównej mierze od miejsca zainstalowania. Jeśli Inteligentny Sterownik IMF zostanie zainstalowany w suchym pomieszczeniu np. w domu będzie on pracował prawidłowo przez długie lata. Jeśli w pozbawionej wentylacji studni – jego żywotność ulegnie skróceniu. Nigdy nie wiemy w jakich warunkach pracował sterownik, dlatego okres gwarancji wynosi 24 miesiące. 

dobór odpowiedniego modelu sterownika imf

Doboru urządzenia dokonujemy na podstawie mocy silnika pompy, sposobu jej zasilania (1 lub 3 fazy) oraz jej prądu znamionowego.

 

Modele składają się z 3 oznaczeń x.y.zz
x – ilość faz zasilających sterownik
y – ilość faz zasilających silnik
zz – maksymalna moc silnika (oznaczenie przedzielić przecinkiem i odczytać w kW)

 

Prawidłowa procedura doboru:

  • Odczytaj informacje na temat mocy pompy.
  • Odczytaj z tabliczki znamionowej pompy informacje o prądzie znamionowym i porównaj ją z obsługiwanym prądem znamionowym Sterownika IMF. Prąd znamionowy odczytany z tabliczki znamionowej pompy musi być o niższej wartości niż obsługiwany przez wybrany model sterownika. Informacje o prądzie znamionowym Sterownika znajdziesz w tabeli na stronie głównej lub na stronie modelu sterownika w sklepie.
 

Przykłady:

Prąd znamionowy Inteligentnego Sterownika IMF 1.1.15 EASY2 to 7A

Dla pompy 1 – fazowej o mocy 1,1kW i 6,5A dobierzemy Sterownik IMF 1.1.15 EASY2

Dla pompy 1- fazowej o mocy 1,1kW i 7,4A dobierzemy Sterownik IMF 1.1.22 EASY2 odbługujący pompy do 10A

W przypadku wątpliwości w doborze Inteligentnego Sterownika IMF służymy pomocą – 605 96 97 96

Tak, Inteligentny Sterownik IMF współpracuje ze zdecydowaną większością pomp oraz znacznie wydłuża ich żywotność.

 

Wyjątkiem są pompy z wbudowanymi układami elektronicznymi. Znanymi nam przykładami takich pomp jest seria SQ Grundfos i pompy wyposażone w DRP (zewnętrzny układ zabezpieczenia zamocowany na przewodzie.

Sterownik wykryje zbyt duże zapotrzebowanie na prąd przez silnik pompy i wyświetli błąd.

Pompa może pracować długi czas w niskim zakresie ciśnienia i nie ma to wpływu na jej żywotność.  Najniższe nastawione utrzymywane przez sterownik ciśnienie musi wynosić 0,6 bar. Ważne jednak, aby pompa była prawidłowo dobrana do tak niskiego ciśnienia oraz nie pracowała w zbyt niskim zakresie częstotliwości.

Montaż sterownika

Pamiętaj, aby zbiornik napełnić powietrzem przed włączeniem ukłądu do pracy (póki nie będzie w nim wody). Ciśnienie powietrza powinno odpowiadać od 80% do 90% zakładanego do ustawienia ciśnienia wody. Przykład: w budyknu ma panować ciśnienie wody 4 bary. W takiej sytucaji ustaw ciśnienie powietrza w zbiorniki na 4*0,85=3,4bara

 1. Zwiększone zapotrzebowanie na prąd w stosunku do znamionowego

 2. Słaba wydajność pompy

 3. Problem z zapewnieniem ciśnienia 

 4. Długi czas przyrostu ciśnienia

Od momentu “odkręcenia kranu” do momentu reakcji Sterownika IMF mija od 1 do 2 sekund. Dzięki obecności wody w zbiorniku nie jest to odczuwalne jako chwilowa przerwa w dostawie wody i eliminuje dyskomfort jej użytkowania.
 
W przypadku braku zbiornika byłby odczuwalny chwilowy brak wody w kranie. Dodatkowo powietrze w zbiorniku pełni funkcję stabilizacyjną, aby gwałtownie nie rosło ciśnienie w instalacji. Podsumowując – zbiornik stabilizuje pracę układu i zawsze zalecamy jego montaż.

Przewód sygnałowy ma standardowo 1,5m długości. Jeśli potrzebujesz dłuższego przewodu napisz do nas – możemy go wydłużyć nawet do 90m.

Jeśli zamierzasz wydłużyć przewód samodzielnie pamiętaj aby użyty kabel był ekranowany. W przypadku wydłużenia do 40m należy zastosować średnicę 2×0,5mm2, a powyżej 40m – 2x1mm2.

 

Pamiętaj! Inteligentny Sterownik IMF podłączasz bezpośrednio do pompy i zawiera on już zabezpieczenia przed:

  • zwarciem,
  • suchobiegiem,
  • przeciążeniem,
  • blokadą wirnika,
  • spadkiem napięcia,
  • zanikiem fazy,
  • przepięciem

Nie podłączaj dodatkowo wyłącznika różnicowoprądowego!

W przypadku montażu Inteligentnego Sterownika IMF w studni konieczne jest zapewnienie dobrej wentylacji w celu maksymalnego obniżenia wilgotności w studni. Zalecamy aby miejsce montażu sterownika było suche i pozbawione wilgoci.

W przypadku stosowania Inteligentnego Sterownika IMF mają zastosowanie te same zasady doboru przekroju przewodu co w przypadku doboru dla falownika. Należy dobrać przewód o 1 typoszereg wyższy niż przy bezpośrednim podłączeniu pompy do gniazda.

 

Jeśli masz wątpliwości czy Twój przewód jest odpowiedni skontaktuj się z dostawcą pompy lub zadzwoń do nas. 

Jeśli do napowietrzania wody korzystasz ze zwężki venturiego umieść przetwornik ciśnienia między zbiornikiem hydroforowym a odżelaziaczem. 


W każdym innym przypadku umieść przetwornik w takim miejscu aby wyczuł ruch wody i zmianę ciśnienia w trakcie włączania odżelaziacza do regeneracji. 

Zastosowania specjalistyczne
Tak, Inteligentne Strowniki IMF można ze sobą łączyć budując zestawy wielopompowe. W celu ich zaprogramowania wystarczy ustawić 3 parametry. Więcej na temat budowy zestawów wielopompowych tutaj. I tutaj:

Tak. Należy jednak pamiętać, że muszą to być silniki zasilane prądem 3x230V, nie 3x400V. 

Do tego celu przygotowaliśmy modele specjalne sterowników:

• 1.3.11 – do pomp 3 – fazowych do mocy 1,1kW
• 1.3.15 – do pomp 3 – fazowych do mocy 1,5kW

Tak, funkcjonalność ta jest dostępna w modelach serii Premium.

Tak, jest taka możliwość. W sterowniku jednofazowym EASY2 służą do tego parametry U0-10 oraz U2-10. Parametr U0-10 należy ustawić na „1”, a U2-10 na „1”. Od momentu zmiany parametrów przycik START/STOP przestanie być aktywny. Aktywacja sterownika będzie możliwa tylko poprzez zwarcie styków DI1 oraz GND.

Tak, jest taka możliwość. W sterowniku jednofazowym EASY2 służą do tego parametry U0-10 oraz U2-10. Parametr U0-10 należy ustawić na „1”, a U2-10 na „1”. Od momentu zmiany parametrów przycik START/STOP przestanie być aktywny. Aktywacja sterownika będzie możliwa tylko poprzez zwarcie styków DI1 oraz GND.

Minimalna częstotliwość dla pomp głębinowych to 32Hz. Dla pozostałych pomp minimalna częstotliwość może wynosić 24Hz, jednak ostateczne ustawienie zależeć powinno od przewidywanego charakteru pracy pompy. 

 

W przypadku długotrwałych poborów wody o małym wydatku należy podnieść minimalną częstotliwość na 28Hz (dotyczy zewnętrznych pomp pionowych i poziomych). 

 

Instrukcja zmiany minimalnej częstotliwości pracy pompy znajduje się w załączniku dołączonym do Sterownika IMF. 

Tak. Sterowniki IMF współpracują z generatorami prądowymi nawet przy ich dużych, chwilowych obciążeniach. Zakres napięcia zasilania do pracy sterowników jednofazowych: 160 – 240V. Zakres napięcia do pracy sterowników trójfazowych: 300 – 415V.

Tak, w tym celu należy  zatrzymać sterownik naciskając diodę START/ STOP oraz nacisnąć przycisk ENTER lub AUTO/ML. Na sterowniku powinna zacząć palić się dioda „MANUAL”. Po włączeniu sterownika do pracy będzie on działał niezależnie od ciśnienia.

Nie należy stosować wyłączania oraz włączania zasilania jako sterowanie sterownikiem. Grozi to uszkodzeniem sterownika. W układach nawadniania zalecamy pozostawianie urządzenia w stanie włączonym, gdyż nad jego prawidłową pracą czuwa przetwornik ciśnienia. 

Jeśli spadnie ciśnienie w sieci np. z powodu otwarcia sekcji podlewającej sterownik automatycznie załączy pompę do pracy.

WSPARCIE

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? 
Nagraj film przedstawiający problem  i wyślij do nas na:

inteligentne sterowniki imf - szkolenie